Kilka słów o kobietach w świecie blockchaina oraz o blokchainie w kosmosie.

Słyszymy ostatnio, że mało kobiet jest w świecie blockchaina. W stowarzyszeniu ok 1/3 członków to kobiety (9 kobiet na 28 członków). Pełnego parytetu wprawdzie nie ma, ale i tak cieszymy się z Waszej obecności drogie Panie (mówię w imieniu swoim ale też wszystkich Panów) i dziękujemy, że z nami jesteście. Z okazji zbliżającego się święta – życzymy Wam siły i motywacji, aby kontynuować swój własny rozwój w obszarze blockchaina i odwagi, żeby odciskać swoje pięt(k)no w tej – mimo wszystko – dość zmaskulinizowanej mikrospołeczności blockchainowej.

Na zachętę kilka faktów:

  • Forbes twierdzi, że 43 proc. inwestorów zainteresowanych bitcoinem to kobiety (przynajmniej w Ameryce).
  • Jest przynajmniej kilka inicjatyw blockchainowych poświęconych, np. “Blockchain Girls” czy “Global Women in Blockchain“.
  • rankingi poświęcone kobietom – liderom blockchaina.
  • konferencje blockchainowe podkreślające poświęcone wyłącznie kobietom
  • Raport 101 Women in Blockchain przedstawia 101 kobiet – liderów w świecie blockchainowym (na pierwszym miejscu Polka: Marta Piekarska-Geater – Director of Ecosystem, Hyperledger)

Faktem jest także, że pierwsze dwie edycje studiów na SGH otwierały Panie (Minister Anna Streżyńska oraz wspomniana wyżej Marta Piekarska-Geater). Ba! Także planowaną do rozpoczęcia w kwietniu 2021 r. edycję ma otworzyć kobieta 🙂 Co więcej – wykład inauguracyjny ma zaprezentować wcześniej – bo już.. 8 marca 2021 na Klubie SXB!

A nie byle jaka to kobieta i nie nie byle jaki wykład!

 

Pani Anna Burzykowska pracuje dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (Copernicus Officer w Europejskiej Agencji Kosmicznej). Koordynuje grupę roboczą ESA Cross Directorates ds. Distibuted Ledger Technologies oraz prowadzi kilka projektów poświęconych innowacjom w zakresie technologii blockchain w sektorze obserwacji Ziemi. Jest absolwentką Technical University of Graz (MEng), King’s College London (MSc), University of Leiden (LLM) i Uniwersytetu Warszawskiego (MA).

Wykład zatytułowany będzie “Blockchain in Space: Challenges & Opportunities”, w którym członkowie SXB, a w kwietniu – Słuchacze studiów podyplomowych dowiedzą się, jak funkcjonuje ESA oraz jakie zastosowanie w sektorze kosmicznym ma blockchain. Planowana agenda:

1. Wrowadzenie do ESA (roznych inicjatyw i programow ktore nakreslaja zakres i skale sektora)
2. wprowadzenie do blockchain – glowne trendy
3. przyklady zastosowan DLT w przemysle lotniczo kosmicznym / nauce

 

Jeszcze raz serdeczne życzenia dla Pań, a wszystkich członków Stowarzyszenia zapraszamy na spotkanie Klubu SXB 8 marca 2021 r.  o godz. 20:00 (zaproszenia z linkiem do spotkania wysłane zostały na maila SXB). Wszystkich zainteresowanych dołączeniem do Stowarzyszenia i udziałem m.in. w naszych spotkaniach klubowych – zapraszamy do zapoznania się z warunkami członkostwa oraz do kontaktu.

 

PS. Obrazek z miniaturki to Wilec biały (ipomoea alba) zwany też księżycowym pnączem (moonflower) ze względu na duże (do 14 centymetrów średnicy), okrągłe białe kwiaty, podobne do księżyca w pełni ale także na to, że jako jedyny z rodziny wilców kwitnie wieczorami 🙂