Pierwszy post na blogu powinien być jakiś taki witający, prawda? Chyba jednak zacznę od wytłumaczenia się.

Rok istnienia = rok działania

Prace nad stowarzyszeniem zaczęliśmy pod koniec 2019 r. Po roku możemy w pierwszym poście napisać, że nie był to rok nic-nie-robienia. Małymi krokami posuwamy do przodu działalność, uruchamiając kolejne procesy i projekty. Liczba członków z początkowych 14 członków-założycieli już się podwoiła. Udało się w tym czasie opracować logo rękami Staszka Zarychty (dziękujemy!), opracować zasady funkcjonowania Stowarzyszenia, udostępnić Członkom na licencji NGO Slacka, MS Teams, stworzyliśmy stronę WWW, nawet udało się zmienić Statut (w momencie pisania postu jeszcze czeka na akceptację KRS). Zarząd podjął ponad 30 uchwał (w tym te przyjmujące członków). Potwierdza to tylko, że mimo małych kroków, konsekwentnie idziemy do przodu – a utrzymanie rozwoju wydaje się niebanalnym zadaniem w organizacji, która opiera się na ludziach zabieganych, dojrzałych, z zobowiązaniami nie tylko w pracy ale i wobec najbliższych, ale którzy mimo innych obowiązków zdecydowali się poświęcić swój czas wolny, aby utworzyć i rozwijać wspólnie.

Plany, plany

Cieszymy się z małych sukcesów, ale nie znaczy to oczywiście, że spoczywamy na laurach. Powoli wspólnie ciągniemy ten wózek do przodu. W planie coraz ambitniejsze wyzwania. Kontynuujemy comiesięczne spotkania Klubu Stowarzyszenia (pierwszy poniedziałek miesiąca), na których podsumowujemy działanie organizacji oraz wymieniamy się wiedzą i doświadczeniami, rozwiązujemy problemy blockchainowe, dyskutujemy. Planujemy zaprezentować sposoby zastosowania koncepcji blockchaina – zarówno przypadki sukcesów wdrożeniowych (szczególnie polskich), jak i własne rozwiązania – czym chcemy pokazać, że nawet NGO może czerpać użyteczność z tej technologii. Mamy wiele pomysłów związanych z gromadzeniem i dzieleniem się wiedzą i doświadczeniem oraz promowaniem ekspertów. Utworzyliśmy zalążek Rady Naukowej, do której będziemy zapraszać kolejnych ekspertów z naukowymi stopniami i tytułami, ale pracujemy także nad zebraniem ekspertów – praktyków do Rady Biznesowej.

Blockchain i SXB długiej perspektywie

Rok minął, ale nigdzie nam się nie spieszy. Wszystko wskazuje, że zostaniemy tu na dłużej, tak jak to, co sprawiło, że istniejemy czyli blockchain. 12 lat strzeliło, a blockchain (ten, którego poznaliśmy wraz z powstaniem Bitcoina) powoli odkrywa swoje karty. Niby potrafimy dokładnie opisać, jak działa – w przeciwieństwie np. do AI – ale wciąż szuka zastosowań, szuka swojej wartości, szczególnie biznesowej. Ale nie tak, jak kolejny, choć specyficzny, rodzaj bazy danych. Raczej jak techniczna implementacja rozproszonej gwarancji (vel. zaufania), automatyzacji procesów gospodarczych i mechanizmów autonomicznej koordynacji działań, która może wpłynąć na to, jak funkcjonują nie tylko przedsiębiorstwa (dostarcza bowiem konkretnych efektywności), ale przede wszystkim sieci organizacji, rynków czy całych łańcuchów wartości. Temat rzeka. Pewne jest, że blockchain zostanie z nami, a skoro tak – gospodarka będzie potrzebowała wiedzy, doświadczenia i ekspertów, zatem jesteśmy spokojni o to, czy będziemy mieć co robić.

SXB

W 2019 roku z grupą 14 Absolwentów i wykładowców studiów podyplomowych dot. blockchaina w Szkole Głównej Handlowej (obecnie trwa rekrutacja na 3 edycję), zaczęliśmy się zastanawiać, co zrobić, żeby móc kontynuować przygodę z blockchainem, ani żeby nie tracić kontaktu. I wymyśliliśmy stowarzyszenie. Stowarzyszenie ekspertów. Ekspertów, czyli osób, które spędzili wiele godzin na zdobywaniu rzetelnej wiedzy, własnych eksperymentach, czy pracy zawodowej związanej z bockchainem, którzy mają wolę ciągłego pogłębiania wiedzy i zdobywania doświadczenia i chęć dzielenia się nimi. SXB – to skrót nazwy, który zaczął funkcjonować w praktyce.

Integrujemy. Oswajamy. Inspirujemy.

Te 3 słowa wyjaśniają skrótowo naszą misję. Mówią o tym, że chcemy działać w 3 wymiarach.

  1. integrować różne środowiska wokół jednej koncepcji, czyli tworzyć bliskie relacje: biznesowe, merytoryczne, ale i osobiste w środowisku, wymieniać się doświadczeniami, promować ekspertów;
  2. pomagać oswajać społeczeństwo z tą koncepcją, wyjaśniać jej sens, pomagać rozwijać wiedzę i świadomość z nią związaną;
  3. inspirować do działania – wymyślania zastosowań, aktywnego wdrażania, własnego rozwoju i rozwoju organizacji.

Tesserakt

Szukaliśmy znaku graficznego, który nawiązywałby – ale nie koniecznie w oczywisty sposób – do obszaru naszej działalności, ale odzwierciedlał symbolicznie naszą działalność. Wtedy pojawił się pomysł – tesserakt, czyli czterowymiarowy odpowiednik sześcianu i jego graficzny 2-wymiarowy rzut. 3 wymiary sześcianu wskazują na 3 wymiary działalności. Czwarty wymiar sugeruje, że chcemy blockchain wnieść na wyższy poziom, do kolejnego wymiaru. Drobny akcent niedoskonałości wizualizacji tesseraktu – odzwierciedla niedoskonałość technologii, a także konieczność ciągłego doskonalenia wszystkich związanych z blockchainem. W ten sposób powstał znak zupełnie inny niż logo istniejących w ekosystemie blockchaina projektów.

Zastanawiać może jeszcze kolor. Wybraliśmy go, bo nawiązuje do palety barw uczelni, z której wywodzą się Członkowie Założyciele, czyli Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Zapraszam!

Wśród obecnych członków są prezesi dużych firm, menedżerowie, kierownicy prac wdrożeniowych i specjaliści; programiści, prawnicy, ekonomiści, biotechnolodzy; naukowcy, doktoranci, praktycy; przedstawiciele branż: finansów, inwestorów, logistyki, medycyny, sztuki, telekomunikacji, kryptografii, konsultingu, usług publicznych, wymiaru ścigania i sprawiedliwości, instytucji publicznych, władz i organów nadzoru.

Zapraszam zatem w imieniu Zarządu oraz wszystkich obecnych członków Stowarzyszenia do współpracy wszystkich, którzy posiadają ponadprzeciętną wiedzę lub doświadczenie w obszarze blockchaina, gotowych do nieustannego rozwoju swoich kompetencji.

Stowarzyszenie przede wszystkim zrzesza ekspertów i daje możliwość wymiany myśli i wiedzy. Ale daje też możliwość bardziej aktywnej działalności, do której zachęcam. Zachęcam też do przejrzenia strony www i zapoznania się z tym, jakie cele postawiliśmy przed sobą i do czego dążymy, co daje Stowarzyszenie (na podstronie O nas), kim jesteśmy (na podstronie Zespół) oraz kto w szczególności skorzysta ze współpracy z nami i jak zostać członkiem SXB (część “Dla kogo SXB?” na podstronie Członkostwo).

 

Grzegorz Sobiecki
Prezes Stowarzyszenia