Konferencja „Państwo blockchain” na którą zapraszamy 15 kwietnia, to druga edycja konferencji, którą mieliśmy okazję organizować w 2023 roku. W gronie cenionych ekspertów chcieliśmy się wtedy skupić na problematyce zastosowań technologii blockchain w szeroko rozumianym sektorze publicznym. Dyskutowaliśmy o niektórych projektach i oczekiwanej lub potrzebnej interwencji państwa w obszarze legislacji, regulacji czy polityki.
Od tamtego wydarzenia zgromadziliśmy sporo doświadczeń, które pozwalają diagnozować, które z potencjalnych obszarów zastosowań sprawdzają się lepiej lub mniej. Możemy je analizować w sektorze publicznym w oparciu o wiele projektów pilotażowych i prób wdrożeń. Obserwujemy w różnych państwach różne podejście do nowych technologii w regulacjach rynków finansowych. Nie trzeba negować niewątpliwych korzyści z wprowadzenia w UE nowego pakietu regulacji finansowych (m.in. pod hasłem MiCA), by nie zadawać już pytań o alternatywne scenariusze rynkowe. Rozliczenia z użyciem stablecoin mogą się wpisać się w programy najpoważniejszych banków. Debata o bezpieczeństwie finansowym banków centralnych może obejmować gromadzenie rezerw w kryptowalutach.
Jednocześnie potencjalne wdrożenia są uwarunkowane ważnymi ogólniejszymi trendami regulacyjnymi w transformacji cyfrowej. W UE pojawiły się uregulowania dla rynków i usług cyfrowych. Czy pojawiają się nowe możliwości? Kształtują się koncepcje tożsamości cyfrowej, w tym tożsamości suwerennej, a także portfeli tożsamości cyfrowej. Zaostrzenie ryzyka zagrożeń zmusza do weryfikacji wyzwań w sprawach cyberbezpieczeństwa. Blockchain może wspierać systemy cyberbezpieczeństwa, ale też o cyberbezpieczeństwo algorytmów i systemów blockchain warto zadbać na nowo.
Technologia blockchain już nie zawsze jest eksponowana jako podstawowy czynnik rozwoju, a po prostu jest stosowana. Okazuje się przydatna np. w planowaniu systemów sztucznej inteligencji. A może już nie zawsze trzeba mówić o WEB3.0, technologii blockchain, kiedy nie potrzebujemy centralizować systemów informacyjnych, chcemy oferować po prostu zaufanie, bezpieczeństwo, przejrzystość lub rozliczalność.
Konferencja odbędzie się 15 kwietnia o 9:00 w ośrodku badawczo-rozwojowym CEZAMAT przy ul. Poleczki 19 w Warszawie. Prosimy wszystkich chętnych o wcześniejszą rejestrację >> https://nask.pl/instytut/dla-instytucji/blockchain/panstwo-blockchain