Wszyscy mówią o praktycznych aspektach technologii blockchain, ale zapominamy, że generuje ona też wątpliwości natury.. filozoficznej. Przedstawiamy Wam “Filozofię blockchaina” – tematyczny numer magazynu “Filozofuj”, poświęcony filozofii Web3, pod redakcją dr hab. Krzysztofa Saji.

Kolejny numer 3(51) z 2023 r. popularnonaukowego czasopisma Filozofuj poświęcony jest humanistycznym i filozoficznym aspektom technologii blockchain. Redaktorem numeru oraz autorem dwóch tekstów jest dr hab. Krzysztof Saja, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego, nasz kolega – członek Stowarzyszenia Ekspertów Blockchain.

Blockchain nie jest tylko fenomenem technicznym czy finansowym. Ma on także wymiar filozoficzny, narracyjny, społeczny i etyczny. W numerze znajduje się kilka artykułów przybliżających i popularyzujących technologię blockchain, opowiedzianą z perspektywy filozofów i humanistów. Opublikowane zostały ciekawe artykuły wprowadzające do kryptowalut, opowiadające o transformacyjnym charakterze blockchaina, ontologii tokenów, etycznych zagadnieniach związanych z technologią blockchain oraz kilka artykułów o filozofii pieniądza. Na uwagę zasługuje również wywiad z Shermin Voshmgir, autorką bardzo ważnej i popularnej książki „Token Economy: How the Web3 reinvents the Internet”.

Pełny spis treści wraz z linkiem do wydania znaleźć można tutaj:

Numer czasopisma będzie dostępny w księgarniach w maju 2023 r. , w tym np. w Empiku.