“Dostrzegając wartość w DeFi banki mogłyby stać się rzecznikami tego paradygmatu także przed regulatorami, ustawodawcami, proponentami zmian prawa i regulacji, aby móc oferować klientom rewolucyjne rozwiązania.

Banki jako kluczowe podmioty systemu gospodarczego mają możliwość rozwijania nie tylko wartości dla klientów, ale także dla systemu gospodarczego jako całości, w tym systemów pieniężnych, systemów płatniczych, systemów podatkowych, które także mogą skorzystać na wykorzystaniu technologii blockchain.

Melanie Swan przytacza listę przełomowych technologii obliczeniowych, które zdefiniowały ostatnich kilka dekad. W latach 70. dominowały mainframe’y, w latach 80. – komputery PC zaczęły zdobywać popularność, a lata 90. To początek ery powszechnego internetu, pierwsza dekada XXI wieku to sieci społecznościowe oraz technologie mobilne. Druga jego dekada to, wg mnie, inkubacja kryptowalut i kryptoaktywów, czyli zdecentralizowane przesyłanie wartości w sieci. Wiele wskazuje na to, że signum temporis trzeciej dekady XXI wieku mogą stanowić usługi budowane w oparciu o blockchain – zdecentralizowane usługi, w tym zdecentralizowane finanse.

Jednak to od banków, bardziej niż od innych podmiotów w gospodarce czy władz, zależy czy sektor DeFi wciąż będzie alternatywnym względem tradycyjnych finansów, szarorynkowym Dzikim Zachodem, czy nieodłącznym elementem fundamentu nowej zintegrowanej stokenizowanej gospodarki.”

Wśród gorących tematów związanych z blockchainem jest oczywiście temat #DeFi, czyli zdecentralizowanych usług finansowych. Jako, że to wciąż nowy temat, wiele kwestii wymaga uporządkowania i taki cel postawiłem sobie, przygotowując wkład do raportu Związku Banków Polskich “Blockchain w sektorze bankowym“, dotyczący właśnie DeFi. Mimo próby pewnego podsumowania tego, jak dziś wygląda DeFi, jest to wciąż work in progress, bo i materia się wciąż zmienia. Tak też należy traktować ten tekst.

W tekście:
— Pojęcie i zakres DeFi
— Geneza DeFi
— Parę słów o blockchainie i jego szczególnych właściwościach
— Specyfika DeFi, w tym niezwykła struktura interesariuszy i zarządzania
— 14 rodzajów usług DeFi i powiązanych
— Rozwój sektora DeFi
— Warunki rozwoju DeFi i szanse dla bankowości

A w raporcie oprócz tego:

— Blockchain z Atende – pewny, sprawdzony, energooszczędny
— Smart kontrakty – technologia blockchain w realnym wydaniu
— Innowacja blockchain z IBM Polska
— KIR – liderem rozwiązań opartych na technologii blockchain

Zapraszam do lektury i dyskusji.

Link do raportu: https://alebank.pl/wp-content/uploads/2021/12/Raport_Blockchain-w-sektorze-bankowym.pdf