Oszuści angażujący waluty wirtualne należą do najbardziej wyrafinowanych i czerpią z tego coraz większe korzyści. Chociaż bitcoin i inne kryptowaluty mają pozytywne strony funkcjonowania w Internecie, to generują także nadużycia.

Oszuści angażujący waluty wirtualne należą do najbardziej wyrafinowanych i czerpią z tego coraz większe korzyści – powiedział Dave Jevans, dyrektor generalny renomowanej firmy analitycznej Blockchain CipherTrace. Chociaż bitcoin i inne kryptowaluty mają pozytywne strony funkcjonowania w Internecie, to generują także nadużycia. Piszę o tym w artykule pt. „Przeciwdziałanie praniu pieniędzy z wykorzystaniem walut wirtualnych w świetle krajowych i międzynarodowych regulacji AML” opublikowanym w numerze nr 12 czasopisma “Prokuratura i Prawo” (link podaję na końcu wpisu).

Stowarzyszenie Ekspertów Blockchain dostarcza wiedzę o walutach wirtualnych opartą na faktach, doświadczeniu ekspertów i badaniach naukowych. Dlatego, oprócz promowania technologii rozproszonych rejestrów danych, nie boimy się podejmować tematów trudnych, związanych z cyberprzestępczością ukierunkowaną na tokeny cyfrowe. Nie ulega wątpliwości, że waluty wirtualne coraz częściej angażowane są w nadużycia finansowe w tym do prania pieniędzy pochodzących z przestępstwa. I chociaż w porównaniu np. z bankowym pieniądzem bezgotówkowym, na chwilę obecną proceder taki angażuje nieporównywalnie mniejszy wolumen środków, to z pewnością rola walut wirtualnych w przestępczości będzie rosnąć. Stanowi to naturalną konsekwencję migracji wartości majątkowych do świata cyfrowego i ich tokenizacji. Obraz krypto-przestępczości jest bardzo szeroki, a angażowane środki do nielegalnych działań dotyczą zarówno zakupu kilku gramów marihuany w darkmarkecie, jak i wyprania milionów dolarów przez profesjonalnych uczestników rynku finansowego.

Caus Marka Scotta dowodzi, że problem prania pieniędzy nie dotyczy tylko typowych oszustów od lat zajmujących się przestępczością zorganizowaną. Ponieważ posługiwanie się kryptowalutami wymaga znajomości nie tylko strony technicznej ich funkcjonowania, ale także skomplikowanych regulacji prawnych w zakresie prawa finansowego, to chętnie do „prania” angażowane są wykwalifikowane osoby pełniące zawody zaufania publicznego, np. prawnicy i księgowi. W Stanach Zjednoczonych wiele postępowań karnych dotyczyło adwokatów podejrzanych o udział w praniu pieniędzy z wykorzystaniem VA, funduszy inwestycyjnych, transakcji typu cross-border i luk w przepisach AML. Przydatne okazują się rachunki bankowe zarejestrowane na kancelarie prawnicze, które nie podlegają ścisłym wymaganiom sprawozdawczym, a dają możliwość inwestowania zgromadzonych na nich środków z wykorzystaniem różnego rodzaju nowoczesnych instrumentów rynku finansowego.

Zapraszam do lektury artykułu.

Pełna treść pod adresem:
https://pk.gov.pl/prokuratura/prokuratura-i-prawo/opublikowane-numery/rok-2020/numer-12-19/numer-12-17/